Beykush — король птахів та королівство вин.

Продовжуємо наші розповіді про подорожі винною Україною. Цього разу ми завітали до Beykush Winery, що знаходиться у Чорноморці (це на півдні України, між Одесою та Миколаєвом, неподалік від Очакова).

Розповідає про подорож Віка Макарова.

Я буквально закохалася у цю локацію з першого погляду і навіть з першого ковтка неймовірного повітря, вже не кажучи про вино — повітря спекотного й свіжого водночас, сповненого ароматами степових трав, квітів, якихось ще загадкових південних рослин. Вразив вид на Бейкушську затоку, на одному березі якої розташована виноробня, а на іншому, на мальовничих пагорбах — виноградники.

Але спочатку трохи про історію виноробні. Євген Шнейдеріс, власник виноробні, наважився зробити своє перше вино у 2010 році. Вийшло кілька сотень пляшок дуже пристойного Шардоне та бленда Ркацителі-Піно Гріджіо. Саме тоді Євген зрозумів, що унікальний теруар цієї місцевості має потенціал для вирощування винограду, який дає чудові, якісні вина з характером. У своєму будинку у Чорноморці він зібрав команду однодумців і створив справжню дослідницьку лабораторію та виноробню, а у 2012 році висадив перші лози на мисі Бейкуш. Декілька років по тому, у 2018, Beykush Winery одними з перших серед малих та сімейних виноробів України отримали ліцензію і продають свої вина офіційно. 

Отже, проїхавши кілька десятків кілометрів не зовсім ідеальною дорогою, ми нарешті потрапили до Beykush, і тієї миті, коли виноробиня Ольга Ромашко відчинила для нас ворота цього винного раю, я зрозуміла: воно того варте. Відчуття було таке, наче нарешті повернулася додому після довгої подорожі.

Оля провела нам невеличку екскурсію виноробнею. Зацікавив експериментальний виноградник прямо у дворі: на ньому висаджено по одній лозі основних сортів, які вирощують на виноградниках на мисі Бейкуш, для того, щоб оперативно відслідковувати тенденції розвитку та кондицію винограду. Це дає можливість приймати вірне рішення стосовно того, якого догляду потребують лози та коли найкраще розпочати збір того чи іншого сорту.

На території господарства (назвати Beykush сімейною або малою виноробнею якось не повертається язик — швидше, це виноробня-бутик) вже майже добудували нову будівлю, що за дизайном дуже нагадує архітектуру сучасних дизайнерських виноробень Іспанії, хоча архітекторка, що розробила цей проєкт — одеситка Жанна Кисельова.

Будівля, у якій зберігають вина, нагадує середньовічну вежу, але таку, невеличку та затишну. І дуже інстаграмну. Загалом, вся територія виноробні зберігає дух та відчуття сімейного затишку у стилі “зроблено для себе”. Це безцінно.

Виноробиня Оля показала нам приміщення, де відбувається вініфікація, і підвал, у якому вино витримується у дубі, у сталевих ємностях та навіть у масивному глиняному посуді, що за формою та філософією нагадує грузинські квеврі. На подвір’ї побачили технічну терасу — саме на ній, окрім переробки винограду, його підв’ялюють за технологією, що схожа на італійську apassimento, на свіжих та гарячих степових і лиманських вітрах. На виноробні відбувається повний цикл виробництва вина  — переробка, ферментація, витримка та розлив. Більшість вин витримуються у французьких барріках.

 

Виноградники Beykush займають площу 11га. Вони розташовані у декількох сотнях метрів від моря та з обох боків оточені Березанським лиманом та Бейкушською затокою. Таке чудове сусідство на користь виноградникам: воно створює ефект природного кондиціонера, пом’якшуючи клімат у  посушливі роки, а вітри, що дмуть з лиману та затоки, попереджають розвиток захворювань на лозі. На виноградниках Beykush вирощують клони французьких та італійських сортів (клони — це, власне, різновиди одного й того ж сорту, що мають мінімальні генетичні відміни, і були попередньо висаджені та підрощені у розплідниках, у цьому випадку — у Італії та Франції): Шардоне, Піно Гріджіо, Рислінг, Совіньон Блан, Ркацителі, Піно Нуар, Мерло, Сапераві, Каберне-Совіньон. Але це не все. У Beykush полюбляють експериментувати з сортами, тому мають і експериментальні ділянки виноградників, на яких вирощують менш розповсюджені у нас та взагалі рідкісні сорти: Альваріньйо, Темпранільйо, Мальбек, Пінотаж і навіть дуже екзотичний для нашого ринку італійський автохтон з П’ємонту, Тіморассо. 

 

Цікава новина: вперше у 2019 році Beykush зробили вино з українського автохтонного сорту Тельті-Курук, з яким до цього працювали тільки SHABO. Цей сорт тут було висаджено у 2016 році, і перший вінтаж очікували вже у 2018, але, на жаль, весь врожай того року знищили… круки! Ці потужні птахи повністю склювали всі ягоди з лоз — історія доволі символічна, враховуючи, що птах — символ виноробні, і у перекладі з турецької “бейкуш” — повелитель птахів. 

 

Власне, зараз — саме час розповісти про дегустацію. Отже, що дегустували:

 

Першим пішов Тельті-Курук 2019, про який вже йшла мова вище. Неймовірно ароматне та свіже, літнє та питке вино. В ароматі — білі квіти, стиглі персики, екзотичні фрукти та наш рідний “білий налив”, трохи білого перцю. У смаку — приємна, освіжаюча кислотність та тони білих фруктів. Дуже збалансоване і яскраве вино. “Поведінка” цього сорту у теруарі Бейкуш відрізняється від теруара Шабо, і це надзвичайно цікаво — слідкувати за тим, як по-різному проявляє себе сорт, залежно від особливостей клімату та грунтів. Вітаємо Beykush Winery з цією яскравою прем’єрою.

 

Ркацителі 2019  — мій абсолютний фаворит. Вино яскраво-солом’яного кольору, з ароматами степових трав (лаванда, полин, безсмертник) та прянощів, соковитих стиглих груш, білої акації. Знову-таки, дуже цікаво спостерігати, як поводиться у цьому теруарі доволі розповсюджений сорт Ркацителі, що традиційно має яскраву та насичену ароматику (у Грузії його часто використовують для виробництва “помаранчевих” вин — квеврі). У смаку — ті самі груші, алича та навіть трохи абрикосового мармеладу на хрусткій хлібній скоринці… Приємна кислотність додає вину пікантності. Дуже гастрономічне, хоча й самостійне. Не вино, а мрія.

 

Тіморассо 2018 — вино з лімітованої лінійки “Фантазія”. У перекладі з італійської назва цього автохтону звучить як “дуже страшний”. Насправді, страшно не було — зовсім навпаки. Цей вінтаж Тіморассо від Beykush вразив неймовірно, і він дійсно дуже відрізняється від першого вінтажу 2017 — так, як доросла і самодостатня людина відрізняється від буйного підлітка, що ще “шукає себе”. Тіморассо 2018 провів рік у дубі. Вино має аромати сухофруктів, горіхів, дикого меду, яблук та цитрусів, підсушених степових квітів та спецій. “Коли це вино бродить, завжди відчуваєш, які аромати у ньому домінують. Тут — хвоя та ліс,” — розповідає Ольга Ромашко.  Дуже елегантне і збалансоване, насичене і водночас достатньо кислотне, щоб бути гастрономічним — чудово підійде до риби та білого м’яса. Доросле, серйозне біле сухе вино.

 

Арбіна 2014 — перший вінтаж “оранжа”, що з кожним роком стає все кращим, округлішим, насиченішим, розкриває широку палітру ароматів та смаків. Сорт — Ркацителі, мацерація на меззі (це “шапка” з кісточок, шкірки та гребнів), потім — 2 роки витримки у дубі. Має складну й насичену ароматику (білі квіти, ананас, яблука, цитрусові, кориця, бадьян, мед і перець), у смаку, окрім свіжих та підв’ялених фруктів і меду, має таніни, що є характерними для цього типу вин (біле, що зроблене за технологією червоних). Має високий потенціал жо витримки у пляшці, прогнозований пік (час, коли смакуватиме найкраще) — десь років за п’ять.

 

А ще були Артанія Розе 2019 та червона “Ілюзія”, також 2019 року. Обидва вина ідеальні для літа (навіть червоне, яке енолог виноробні Біссо Атанасов ласкаво називає “faux rouge” — “не таке” червоне, бо воно дійсно дуже легке, фруктове і питке). Сміливо смакуйте з льодом! 

Дегустація завершилась, але їхати не хотілось. Хотілось залишитись, милуватись закатом, сидячи на терасі, слухати цикад та птахів, вдихати аромати вина у бокалі і ні про що не думати. Просто жити життям, справжнім і природним, на землі, що родить виноград.

Beykush, я обов’язково повернусь.

 

Продегустувати вина Beykush Winery можна у мережі винних барів Like a local’s Wine Bar та на Kyiv Food and Wine Festival. Придбати — на сайті виноробні.

Фото: Вікторія Макарова, Вікторія Агромакова, Beykush Winery.

10,668 total views,

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Більше історій
Пішов з життя легендарний Стівен Спур’є, котрий зробив революцію у винному світі