Від приватної колекції до власного виноградника. Чому інвестувати в українське вино — це круто, і чому це може бути цілком доступно.

Сергій Клімов, засновник Kyiv Food and Wine Festival та Brave Wine, у минулому — співвласник мережі винних барів барів Like a local’s, що працювали виключно з українськими винами (на жаль, закрилися після повномасштаного вторгнення). Щойно закінчив книгу про історію та сучасність українського виноробства «Нерозказана історія українського виноробства», це спільний проєкт з Ukraïner, яка влітку побачить світ, а ще випустив настільну карткову гру про українське вино Uwines Амбасадори. Має експериментальний виноградник на Поділлі і виробляє власне вино. Ну й, звісно ж, постійно спілкується з українськими виноробами, має що розповісти про наші вина й про те, на що варто звернути увагу й як створювати власну домашню колекцію. 

Розвиток культури вина в Україні та наше за кордоном.

За останні 5-6 років змінилося ставлення до українських вин всередині країни, в першу чергу за рахунок піднесення рівня патріотизму та зацікавленості українським продуктом та внутрішнім туризмом, у тому числі й винним. Також важливу роль відіграла якість українських вин, котра постійно зростає. Наші винороби багато подорожують і постійно навчаються. Виноградники, що були відновлені або висаджені, починаючи з перших років Незалежності й особливо в останні 6-8 років, набирають сили. Локальні вина в картах ресторанів та барів Києва, Одеси, Львова, Дніпра, Харкова та інших міст України — це вже не виняток, а норма. 

Українське вино з кожним роком набуває популярності на міжнародних ринках. Цьому сприяють ряд факторів – поява більшої кількості українських виноробень, розвиток нових виноробних регіонів, пошук втрачених культурних та історичних зв’язків нашої нації. Додайте до цього актуальну міжнародну повістку і бажання допомогти Україні не лише зброєю чи гуманітарною допомогою, але й купуючи наші продукти, і ви зрозумієте, який шалений попит з’явився нещодавно від міжнародних імпортерів на наші вина.

Японія, Велика Британія, країни Балтії, США, Нордичні країни, Польща – це наразі основні покупці наших вин. Якщо такий попит, як зараз, зберігатиметься й далі, внутрішній ринок України взагалі ризикує залишитися без деяких цікавих вин. Наприклад, виноробня Beykush з Миколаївщини вже станом на травень 2023 року розпродала всі запаси свого білого вина Артанія, а на деякі з їхніх вин вже вишикувалась черга з замовників.

Рідкісні й колекційні вина України.

Колекційні й рідкісні зразки вин мають, звісно ж, найстаріші та найбільші виноробні України, такі як SHABO. Власне, тут, у стародавніх винних підвалах Центра культури вина SHABO, було створено спеціальну енотеку з приватними ячейками для зберігання колекційних вин, а також — для зберігання особистої колекції власників виноробні, сім’ї Іукурідзе. 

Виноробня Prince Trubetskoi Winery, найстаріше історичне шато України, розташоване на Херсонщині, також мала унікальну колекцію вин, котра зберігалась у старовинному винному льосі, побудованому першим власником та засновником шато, князем Трубецьким. Від початку повномасштабного вторгнення шато провело кілька місяців під окупацією. Більшість виноградників заміновано, виноробню, готель і ресторан розтрощено, винні підвали розграбовано. В перші дні війни також було повністю знищено склад з винами Prince Trubetskoi Winery у Гостомелі. Тож наразі кожна пляшка цього вина є рідкісною й колекційною, і, швидше за все, зараз уже навряд чи ви знайдете його у продажу. Власники виноробні вирішити розпочати історію шато з нуля й змінили назву на Stoic Winery.

Старі цікаві вінтажі збереглися і в Beykush, такі як Kara Kermen, Arbina — це візитівка виноробні з Миколаївщини. Цінність цих вин окрім того, що вони вже у віці ще й те, що вони збереглися у вертикальній послідовності (від 2014 року і молодше). 

Власник виноробні Chateau Chizay із Закарпаття, Геннадій Гутман, має у своїй приватній колекції кілька пляшок легенди цього винного регіону — марочного десертного вина “Троянда Карпат”, котре виробляли тут протягом кількох десятиліть. Це вино й донині є однією з найбільш знакових позицій Chateau Chizay і має безліч медалей від вітчизняних та міжнародних конкурсів.

Але насправді навіть невеликі сімейні та крафтові виноробні мають колекційні зразки та рідкісні вина, що є унікальними ще й тому, що випущені доволі лімітованим тиражем, котрий зазвичай доволі швидко розпродається. До того ж вина від крафтовиків доволі часто мають дуже високий рівень якості і цікавий, самобутній характер, тож отримують нагороди від поважних міжнародних змагань. 

Інвестиції у вино — загальна світова традиція.

Говорячи про інвестиції у вино, ми не маємо на увазі мільйони, що вкладені у виноградник та старовинне шато десь у долині Луари (хоча, звісно, це й є класична інвестиція). На побутовому рівні інвестицією може вважатись навіть приватна колекція, скажімо, з 20-30 пляшок, кожна з котрих є чимось унікальною: вінтаж (тобто рік врожаю), регіон, виробник, сорт, певна історія або особистість, що стоїть за цією пляшкою. І стартова вартість пляшки не обов’язково має бути космічно високою. Так, шестилітрова пляшка Chateau Cheval-Blanc 1947-го року пішла з молотка до приватної анонімної колекції на аукціоні Christie’s за 304 375 доларів, а топ-менеджер Cisco Systems придбав на благодійному аукціоні пляшку каліфорнійського Screaming Eagle врожаю 1992 року за рекордних 500 000 доларів. Але це — не єдине рішення. Іноді цікавою інвестицією може вважатись навіть вино вартістю 20-50 доларів. Головне — що обирати й як зберігати. 

Приватна домашня колекція: з чого розпочати.

Коли ми говоримо “приватна винна колекція”, перед очима, швидше за все, постає серйозний винний льох з полицями, на котрих “відпочивають” вкриті пилом та павутинням пляшки. Сучасне ставлення до винної колекції зовсім інше: більш прагматичне й дещо менш вибагливе. 

Тобто, мати винний льох — це приємно, але не обов’язково. Досить мати вдома навіть невеличкий винний шкаф з контрольованою температурою та вологістю або принаймні винну стойку, де пляшки можуть зберігатись у горизонтальній позиції, у прохолоді та без прямого доступу сонячного проміння. Хоча все-ж таки раджу винний шкаф, найдешевші варіанти, скажімо, на 12-16 пляшок, можуть коштувати 2-3 сотні євро.

Як обирати вина для колекції?

Навіть якщо ви не є експертом, ви завжди можете орієнтуватись на експертну думку — а також на власний смак. Що робити? Дегустувати, дегустувати, дегустувати. Зараз у багатьох ресторанах та винних барах, а також на винних фестивалях та виставках, проводять дегустації українських вин. Обирайте те, що особисто вам смакує найбільше. Але раджу також проконсультуватись із сомельє або експертом щодо потенціалу обраного вина: не всі вина годяться для довготривалої витримки. Хоча — хто сказав, що колекція — це обов’язково на роки? Цікаву добірку можна зробити й задля того, щоб мати нагоду здивувати друзів за вечерею, або самому влаштувати їм дегустацію.

Підкажу вам два важливі індикатори, які говорять про потенціал вина – це кислотність (для всіх вин) та таніни (якщо ми говоримо про червоні вина). Навність яскравих ароматів ягід та фруктів, потужних танінів та високої кислотності з великою вірогідністю може говорити вам про потенціал розвитку вина у пляшці. І з роками таке вино буде ставати більш округлим, збалансованим та складним в ароматі та смаку, кислотність також буде згладжуватись, і з часом, скоріше за все, у вас в колекції опиниться багаторазовий переможець міжнародних виставок, який ви придбали ще на етапі першого релізу. Вміння знаходити потенційні вина —  це навичка, яку можна прокачувати в собі лише за допомогою постійних дегустацій та аналізу попередніх результатів. 

Що цінується?

Крім якості та потенціалу — історія. Якщо ви проаналізуєте найдорожчі вина світу, то зрозумієте, що вина, котрі були випущені у роки великих війн, завжди коштували найбільше. Зважаючи на цю логіку, високий попит у світі на українські вина, лімітовану пропозицію і динаміку зміни вартості, можу з упевненістю сказати, що якісні українські вина навіть у короткостроковій перспективі зможуть окупити ваші вкладення в кілька разів.

Ще одна фішка — це вартість вин, випущених у воєнні роки. Такі вина завжди цінуються набагато більше. 

Де шукати?

Рідкісні й крафтові вина, звісно, можна змовляти безпосередньо на виноробнях. Але для цього потрібно розуміти, що це за виноробні, й де шукати контакти (підказка: більшість із них мають онлайн-крамниці). Ідеальне рішення —  відвідати винний фестиваль, де збираються зазвичай щонайменше пару десятків виноробень, продегустувати вина, поспілкуватись із виноробами, можливо також — відвідати пару лекцій з дегустаціями, й обрати власних фаворитів. Саме для цього ми з командою вже багато років проводимо Kyiv Food and Wine Festival, а з осені минулого року — фестиваль українського вина Brave Wine, де збираємо найкращі та найцікавіші виноробні з усієї країни. Найближчий фестиваль відбудеться в Києві 3-4 червня, у безпечній локації з укриттям, на території бару Вогник та клубу Arsenal XXII, біля метро Арсенальна. Ми зберемо для наших гостей 15 провідних українських виноробень, серед яких будуть і виноробні “нової хвилі”. До речі, цікаво, що на цьому фестивалі ми проведемо аукціон рідкісних українських вин. На ньому будуть представлені 9 унікальних лотів, кожен із них дійсно має все те, про що йшлося вище: якість, потенціал, цікаву історію та особистість. Тож, якщо вам цікаво започаткувати власну колекцію унікального українського вина, стартанути можна, відвідавши Brave Wine — аукціон відбудеться у суботу, 3 червня, о 16:00.

Перспективи.

.Звісно тут є свої ризики, як і у кожному бізнесі, але треба розуміти, що вино – це продукт з дуже високою доданою вартістю, і на вартість вина сильно впливає історія. Саме від вміння підсвічувати історію й філософії виноробства народжуються великі вина світу. І Україна саме на шляху до цього.

 

 

2,158 total views,

Більше історій
Має значення: різновиди келихів для вина