Дивні слова: асамбляж, купаж і сепаж

Продовжуємо нашу рубрику і розтлумачуємо дивні слова з винної термінології. Коли гововять про асамбляж, купаж і сепаж — мова йде про змішування. Але давайте розберемось у тонкощах та відмінностях цих понять

Асамбляж — змішування сортів винограду з одного виноградника і одного року врожаю. Зазвичай, такі вина мають категорію AOC, DOC або DO. 

Купаж — змішування різного виноматеріалу для поліпшення якості продукції та приховування дефектів. Акцент тут саме на останньому і не отожнюйте це поняття із асамбляжем. Коли мова йде про купажі вина, то змішування проводиться для того, щоб поліпшити напій, який спочатку був не дуже хорошої якості. Слово походить від французького “coupa” – різати. 

У випадку ж асамбляжем, то міксування проводиться для збалансування смаку. Наприклад, сорт Каберне Совіньон, взятий окремо, може мати доволі жорсткі таніни та надто високу, як на смак деяких споживачів, кислотність. Натомість, вина з Каберне Совіньон завдяки саме кислотам та танінам, можуть бути витриманими протягом багатьох років, набуваючи нових якостей. Традиційно його комбінують з іншими сортами — Мерло або Сіра, які здатні додати вину фруктові аромати, м’якість та солодкість, але які самі не мають такого потенціалу до витримки. 

Англійською “асамбляжне вино” звучатиме як blend. Бленди (хоч це і не правильно, а в нас звуться купажі) також зустічаються у віскі та коньяках. 

Сепаж. Раніше термін означав, що це змішання не виноматеріалів, а саме винограду перед ферментацією. Але це застаріла термінологія. Зараз для такого поняття використовується «соферментація». Є ще версії, що сепаж – це суміш винограду однієї сортогруппи (наприклад, Каберне Совіньон і Каберне Фран). Більше схоже на правду, але в світовій практиці термін «сепаж» зараз використовується просто як синонім слова «сорт».

Слідкуйте за новинами світу вина, спеціальнми пропозиціями та знижками на вино в Телеграм каналі: Просто про вино

20,514 total views,

Більше історій
Ukraïner презентував документальні фільми про українське виноробство Поділля, Галичини, Наддніпрянщини