Має значення: різновиди келихів для вина

Так, ми в курсі, що ви знаєте, що до кожного вина – свій келих. Але чого б їм бути різними? Давайте розберемося у тонкощах, чому форма та розмір все ж мають значення

З чого все почалось? 

Зараз в це складно повірити, але поняття “келихів для вина” з’явилися відносно нещодавно – наприкінці ХХ століття. Цим винаходом ми забов’язані Клаусу Ріделю, нащадку династії склярів. Клаус Рідель з’ясував, що смак і аромат вина в достатній мірі залежать від форми келиха, в яке воно налите. Це революційне відкриття проклало початок виробництва винних келихів, дизайн яких дозволяв найбільш повно виявити смак і аромат напоїв. Келихам Ріделя було присвоєно 28 міжнародних нагород. Винайдені Ріделем форми нині вважаються класичними і використовуються на професійних дегустаціях.

Як це працює?

Справа в тому, що різні зони нашого язика відповідають за різні смаки: кінчиком язика ми відчуваємо солодке, з боків – кисле, серединою – солоне, а ближче до кореня – гіркоту напою, який п’ємо. Тому форма і розмір окружності келихів по-різному направляють потік напою.

Слід також розуміти, що вино є сумішшю ароматичних речовин – фенолів, які мають високу летючість. Принцип простий, при контакті з повітрям відбувається випаровування винного аромату. Саме завдяки особливій формі келиха можна контролювати площу контакту вина з повітрям.

Відмінності між келихами  

Червоні вина відрізняються від білих насиченістю. Саме тому келихи для червоного вина часто мають бочкоподібну форму і звужене горлечко.Завдяки такій формі можна досягти більшої площі контакту вина з повітрям і відповідно, підвищенню інтенсивності виділення фенолів. До того ж, звужене горлечко келиха збирає воєдино аромат. Білі відносяться до легких вин, так як мають менш насичений аромат. У зв’язку з цим, таке звуження горлечка не потрібно і келихи для білих вин мають більш прямі стінки.

Келихи для червоних вин 

Бордо – підійде для вин з помірною кислотністю та високим вмістом танінів – Мерло, Каберене Фран, Бордо. Тюльпановидна форма добре насичує киснем, можна відчути концентрований аромат. Вино торкається всієї поверхні язика, що дозволить впіймати спеції та кислинку. 

Бургундська – більш округла форма для зрілих, ароматних Піно Нуар, Божолє, Неббіоло та Барбера. З ковтком вино потрапляє на кінчик язика, що дозволить насолодитись солодкими нотами. 

Насичені, густі напої, такі як Шираз, рекомендують смакувати з келихів Сіра з вузьким краєм. Така форма пом’якшує алкогольний присмак вина, але збільшує його солодкість.

Келих Grand Cru для вишуканих бургундських вин классу Grand Cru, италійських Барбареско та Бароло. Високий, дуже об’ємний келих для насичення напою киснем. Дозволяє відчути складний аромат та оксамитовий смак вина. 

Келихи для білих вин 

Шардоне – “універсальний солдат”, що підійде більшості білих вин. Він трохи нижчий, але більш витянутий, ніж Бордо. Дозволяє в повній мірі відчути смак та аромат.

Флер – келих, що рекомендують для вин Совіньон Блан, Сотерн, Семільон. Підкреслює свіжість та збалансованість вина, дає відчути кислинку. 

Келихи для ігристого 

Флют – вузький келих на довгій ніжці. Чим вужче горлечко, тим повільніше випаровуються бульбашки.

Якщо раніше прагнули підкреслити освіжаючу кислотність ігристих вин, зараз цінується і ароматика вина, в тому числі фруктова складова, структура. Келих Флют, розтягуючи і затискаючи вино, не дає розкритися аромату, тому зараз багато виробників ігристих вин віддають перевагу більш широким келихах. Наприклад, Тюльпан. 

Шалє або “Марія-Антуанетта” був дуже популярним на початку 20 століття. Зараз використовується рідше, адже вуглекислота випаровується дуже швидко. За допомогою таких келихів зручно будувати піраміди, але для смакових тонкощів вони не досить влучні. 

Доречі, не буде помилкою обрати для ігристого просто келих під біле вино.

Коли мова йде про хороше вино, непідходящий посуд може його просто знищити. Але тепер ви знаєте, що до чого і,  як отримати максимум задоволення. 

Слідкуйте за новинами світу вина, спеціальними пропозиціями та знижками на вино в Телеграм каналі: Просто про вино

4,953 total views,

Більше історій
Пить обязательно: 6 полезных свойств красного вина