Великий гід українськими пет натами до Дня Незалежності України

До 33 Дня Незалежності України Uwines зібрав для вас підбірку з українських пет натів, які заслуговують на вашу увагу. Ми також запитали Олега Кравченко, кращого сомельє України 2011 року та співвласника WIN Bar його думку щодо українських пет натів, та його фаворитів у цьому стилі.

Перед тим, як перейти до рекомендацій, трохи історії.

Пет нат (Pétillant Naturel), або просто пет-нат, – це один з найдавніших методів виготовлення ігристого вина, який зараз переживає справжнє відродження у світі та Україні. Цей метод був відомий ще в Стародавній Франції, де його називали “методом предків” (méthode ancestrale). Вино, яке не проходить повного процесу ферментації перед бутилюванням, продовжує бродити в пляшці, що і надає йому характерних бульбашок та свіжості.

Унікальність пет-нату полягає у його непередбачуваності та природності. Оскільки ферментація відбувається в пляшці без додавання додаткових дріжджів чи цукру, кожен урожай може мати свої особливості, що робить кожну пляшку неповторною. Стилі пет-натів можуть варіюватися від сухих до напівсухих, з вираженими фруктовими або квітковими нотами, і навіть з легкими хлібними відтінками.

В Україні пет-нат стає символом нової хвилі виноробів, які прагнуть створювати автентичні та екологічні продукти. В умовах сучасних викликів, українські винороби знаходять натхнення в традиціях та експериментують з різними сортами винограду, як автохтонними, так і міжнародними, створюючи унікальні пет-нати, які передають дух українського теруару. Особливою гордістю є використання місцевих сортів винограду, які в поєднанні з методом предків надають вину особливої регіональної ідентичності.

Олег Кравченко про українські пет-нати: “Раніше я ставився до пет-натів з певною осторогою — вони здавалися мені дикими та не зовсім зрозумілими у плані ціноутворення. Проте після участі у кількох дегустаційних конкурсах, де я спробував різноманітні українські пет-нати, моя думка змінилася. На Wine&Spirits Ukraine, де я очолював комісію, ми дегустували вісім українських пет-натів. Потім був фестиваль Brave Wine, де теж вдалося скуштувати майже всі українські пет-нати. Тепер можу сказати, що українські пет-нати — це, можливо, найкращі у світі. Вони чисті, яскраві, фруктові, а ціна приємно дивує. Особливо відзначив би пет-нати від Father’s Wine, зокрема Дублянський та Юпітер, Bakota Bay Мускат, і новинки від Kohanovska Winery, які цього року вийшли на ринок з різноманіттям стилів, високою якістю і чудовим дизайном етикеток”.

Father’s Wine

Виноробня Father’s Wine з Тернопільської області вперше випустила пет-нат у 2019 році, а до 2024 року їхня колекція зросла до п’яти вин. Сергій Майдуков, відомий український ілюстратор, створив для них яскраві етикетки. Нову лінійку складають пет-нати з винограду Йоханітер, Юпітер, Геліос, Мускат Оттонель та Дублянський.

Pét-Nat Йоханітер (біле): Напівігристе сухе вино з яскравим ароматом квашених білих яблук, бузини та квіткового меду. На смак переважають нотки яблука та лайма. Придбати за 500 425 грн.

Pét-Nat Юпітер (рожеве): Напівігристе сухе вино з ягідним ароматом, що поєднує ноти грейпфруту, малини, барбарису, суниці та банану. Смак яскравий і насичений. Придбати за 500 грн..

Pét-Nat Геліос (біле): Напівігристе сухе вино з ароматом лимона, яблук Golden, меду, абрикосового цвіту та різнотрав’я. Смак цитрусовий і свіжий. Придбати за 500 грн..

Pét-Nat Оттонель (оранж): Напівігристе сухе вино з мускатним ароматом, доповненим нотами меду та сушених польових квітів. Легка танінність додає йому характеру. Придбати за 500 грн.

Pét-Nat Дублянський (оранж): Напівігристе сухе вино з ароматом малини, меду та карпатських трав. У смаку відчутні цитрусові нотки. Виготовлено з локального сорту винограду Дублянський. Придбати за 500 грн.

 

Father’s Wine пропонують також набір вин “Пет Нат Set 2023“. Цей набір стане чудовим подарунком або яскравим акцентом на будь-якому святі, оскільки кожне вино в ньому дарує свої неповторні смакові враження. Пет Нат Set 2023 упакований у стильний подарунковий бокс, що робить його не лише смачним, але й естетично привабливим подарунком. Цей набір стане чудовим вибором для будь-якого свята, наповнюючи його яскравими ігристими моментами.

 

Kohanovska Winery

Kohanovska Winery — це невелика крафтова виноробня, заснована у 2023 році на високогір’ї Карпат у селі Кваси. Весь процес виробництва і витримки вина відбувається саме тут, у Карпатах. Виноробня спеціалізується на натуральних ігристих винах, виготовлених за технологією Pet Nat, і на сьогодні пропонує сім різновидів цих вин.

Виноградники, що займають 4 гектари в селі Дийда Берегівського району, представлені сортами Цвайгельт, Біанка, Черсегі, Зеніт, Зенге, Леанка, Туран, Мускат, Совіньйон Блан і Мюллер Тургау. Також є експериментальний виноградник площею 0,5 гектара, розташований у горах на висоті 580 метрів над рівнем моря.

Pét-Nat Біанка: Виготовлений із сорту винограду Біанка, який традиційно вирощують на Закарпатті. Ароматний та свіжий пет-нат з легким перляжем і помірною карбонізацією, що робить його приємним та легким у смаку. Придбати за 250 грн.

 

Pét-Nat Олег Діамант: Унікальний розе з сорту Олег Діаманд, селекції Павла Голодриги, Інституту виноградарства та виноробства Магарач, вирощеного в селі Пістрялово під Мукачевом. Після холодної мацерації протягом 24 годин, бродіння під тиском і витримки на осаді, вино набуло ягідного аромату з відтінками гірської суниці та легкою терпкістю. Придбати за 250 грн.

 

My Wine

Виноробня My Wine випустила свій перший пет-нат восени 2023 року, використовуючи сорт Шардоне. Спочатку вино мало яскраві тропічні аромати, але з часом набуло відтінків стиглої груші та дині. Мʼякий і вершковий смак досягнуто завдяки більш тривалій витримці на осаді. Цей пет-нат народився як експеримент, коли власник виноробні, Едуард Городецький, вирішив ризикнути і додав до Шардоне трохи вина іншого сорту, який досі залишається таємницею. Навіть без етикетки цей пет-нат вже завоював прихильність поціновувачів. Придбати за 350 грн. можна в Instagram або скоро на оновленому сайті.

 

 

 

 

 

Frumushika Nova

Виноробня Frumushika Nova, розташована за 200 кілометрів від Одеси неподалік від кордону з Молдовою, має 10 гектарів органічних виноградників. Окрім виноробні, тут знаходиться найбільша в Європі пастуша ферма, етнографічний музей просто неба та найбільший у світі гранітний монумент “Чабан Фрумушики-Нова”, який увійшов до Книги рекордів Гіннеса.

Серед вирощуваних сортів винограду: Одеський Чорний, Цитронний Магарача, Сухолиманський білий, Каберне Совіньйон, Піно Нуар, Совіньйон Блан, Мерло, Ркацителі та інші. Щорічний обсяг виробництва складає 35 тисяч пляшок. При виробництві вина тут дотримуються органічних методів. Зокрема, їх нефільтрований рожевий Каберне Совіньйон має аромати свіжої полуниці, малини та ожини, і вирізняється легким, приємно фруктовим профілем.

Pét-Nat Розе (моносортовий): Цей пет-нат виготовлений з винограду, який спеціально залишили на одному гектарі старих виноградників дідуся. Перший випуск був у 2020 році, і з тих пір виноробня експериментувала та удосконалювала свої методи. У 2023 році вони зробили також пет-нат з Рислінгу, який 9 місяців витримувався на осаді, і скоро буде доступний у продажу, а поки що можна насолодитися оригінальним пет-натом розе з самого серця Бессарабії. Придбати за 599 грн.

 

 

 

 

 

5,757 total views,

Більше історій
Drinks+ започатковує премію Wine Travel Awards