Cava чи Prosecco? Розпитали про вподобання українських рестораторів та сомельє

Свято наближається, і разом із ним, звісно ж, знову доволі гостро постає питання: яке ігристе обрати для вечірок та святкувань? Здається, що фазу непростого вибору між солодким – напівсолодким – напівсухим, та брютом – брют натюром – екстра брютом, ми вже пройшли, і вже усвідомлюємо, що не все, що з бульбашками – “шампанське”, бо справжнє шампанське походить із Шампані  і коштує чимало. То ж просуваємось на наступний рівень. Cava vs Prosecco. Що саме, чому та за якими ознаками обирають експерти та справжні поціновувачі вин? Давайте спитаємо.

 Женя Ніколайчук, співвласниця мережі Like a local’s wine bar, член жюрі ресторанної премії “Соль”, викладачка WSET та курсу Wine Start, авторка винної гри Winespiration та учасниця Української збірної зі “сліпої” дегустації:

 “Кава чи просеко? Залежить від настрою. Але, зважаючи на те, що мій “вечірковий” нікнейм – Жека Просеко, ви можете здогадатись, що я обираю частіше. Галаслива вечірка або посиденьки з дівчатами? Наливайте Prosecco. Романтичне побачення, вечеря у ресторані з вином в якості еногастрономічного супроводу? Давайте Cava! Якщо немає особливого приводу, але просто хочеться ігристого – також просеко.

Власне, для мене це – синонім свята, гарного настрою, вечірок, тусовок. Зараз багато снобів, що крутять носом з приводу Prosecco, але я не з цієї команди. На мою думку, Prosecco – це вино про “розслабитися”, а не про “поміркувати”, у ньому ви не будете відшукувати тонкі нюанси або намагатись зрозуміти, що саме “бажав нам повідомити винороб”. То ж я за свято без складнощів.”

 Катерина Ющенко, власниця Kyiv Wine and Spirits School, винна експертка, член Асоціації сомельє України:

 “Ігристі вина, так само, як і тихі, я завжди розглядаю у контексті фудперінгу. Ігристі для мене – це в першу чергу аперитив, refraichissement, максимум у парі з анчоусами або тапас. Звідси й певні вимоги щодо органолептики – мінімум парфумності, цукру, максимум мінеральності, кислотності. Для мене Cava – це трохи екзотичних цитрусових, кісточкових фруктів, ромашка, бергамот – аромати типові для сорту Macabeo, насиченість та щільність у неї від сорту Parellada, а освіжаюча мінеральна кислотність від Xarel-lo. Так само, як і шампанське, виробляють за класичним методом (витримка у пляшці). Саме тому свою специфічну ароматику – свіжа випічка, мигдаль, марципан – Cava отримує завдяки автолізу дріжджів. Тобто, чим більше часу її витримувати на дріжджовому осаді, тим для неї краще!

Основна ідея Prosecco – яскравий аромат, парфумність, легка фруктова свіжість. Його виробляють із сорту винограда Glera. В ароматі домінує яблуко, диня, персик, абрикос, квіти гліцинії та акації. Це вино виробляють за методом Charmat (ферментація та витримка у сталевих резервуарах), без вторинної ферментації у пляшці, і ставку роблять швидше на свіжість, квіткові та фруктові ноти, ніж на більш складні “дріжджові” аромати, що походять від автолізу. Рівень остаточного цукру у Prosecco вище, ніж у Cava. Саме завдяки цим факторам Prosecco здобуло надзвичайну популярність. Якщо ви шукаєте щось більш ароматне, зрозуміле, питке – вам сюди!”

 Андрій Петровський, шеф-сомельє компанії Regna Україна, член Асоціації сомельє України:

 “Prosecco – веселе й зрозуміле, свіже, фруктове, солодкувате та водночас кислотне, ідеально підходить для коктейлів. Мої фаворити: Valdo Prosecco Valdobiadone Marca Ora DOCG Extra Dry, Carpene Malvolti ‘1868 Cartizze’, Prosecco di Valdobbiadene Cartizze Superiore DOCG.

 Cava – замріяна, серйозна та душевна, особливо Reserva й Gran Reserva, Фаворити: Freixenet Cava Cordon Negro, Cava/Corpinnat Gramona Imperial Gran Reserva Brut Post.”

 Вікторія Пархоменко, рестораторка та ресторанний консультант, власниця Klukva&Brukva та Asiatique, лідер Slow Food:

 “Я – поціновувач класичного методу: кремани, франчакорта, кава, звісно ж, шампанське. Кава – одне з небагатьох ігристих, що вироблено за класичною методою, так само, як і шампанське. Мінімальний термін витримки – 9 місяців, процес бродіння відбувається у пляшці. Просеко виробляють за методом Шарма – витримка відбувається набагато швидше ( близько 1 місяця) у спеціальних резервуарах, звідки потім під тиском розливається по пляшках.

 Щодо маркетингу, тут кава однозначно програла, особливо у порівнянні з просеко – швидше за все, тому, що цей напій іспанці винайшли для себе, а не для експорту.  Про комерційний аспект питання мало хто думав – власне, навіть зараз існує доволі невелика кількість брендів кави, що йде на експорт. Щодо смакових та якісних ознак, тут кава наближається до шампанського, хоча коштує зазвичай значно менше.”

 Артем Кузьменчук, редактор Post Eat, винний експерт, лектор та дегустатор:

Вибір споживача між кавою та просеко в базовій категорії схожий на вибір між «Пепсі» та «Кока-Колою». Органолептика вина тут грає невелику роль, важливий вигляд пляшки, ціна або актуальна акція. Нещодавно хітом соцмереж була акція від одного магазину, який віддавав дві пляшки кави за ціною однієї. В коментарях жодних суперечок про відмінності смаку, люди просто йшли і купували, бо це було вигідно.

Відмінності між кавою та просеко помітні у середньому та вищому ціновому сегменті. Дехто жартує, що просеко залишається просеко навіть, якщо це DOCG Conegliano Valdobbiadene. Не погоджуюсь і раджу кращі взірці просекко тим, хто шукає квітково-фруктової легкості і витонченості за адекватні гроші. Наприклад, кращі взірці винарні Merotto — це впевнений крок у напрямку шампанського. Але вдвічі дешевше шампанського.

Втім, мій особистий голос — за витриману каву. Можливо, що це самонавіювання, але на мій погляд класична технологія здатна творити «дива» з вином. Спробуйте каву річної витримки Anna від винарні Codorniu — у її ароматі можна знайти аромати тостів, вершкового масла, тропічних фруктів, квітів. Кожен раз, коли куштую це вино, то ловлю себе на думці, що воно коштує більше своїх грошей — надзвичайно вигідна покупка.

 Сергій Хоров, власник Prosecco Bus Kiev:

«Якщо ви мрієте про ігристе, але бюджет маєте, скажімо так, «пивний», мудрий вибір – принади італійського Prosecco! Багато хто любить ігристе тому, що воно асоціюється зі святом. Його зазвичай пропонують у делікатних тонких келихах, воно виглядає стильно і дарує відчуття шику. Тримаєш у руці такий келих і відчуваєш себе вишукано.

Зовсім нещодавно Prosecco набуло неймовірної, шаленої всесвітньої популярності. Звісно, одна з причин – економічна складова, але, разом з тим, пити просеко – це вже сталий тренд. Найбільш вираженим цей тренд є серед людей у віці від 20 до 40 років, вони постять у соціальних мережах тисячі фото з келихами Prosecco та вистрілюючими корками.

Фактично, Prosecco – свіже й фруктове вино, що отримує свої бульбашки завдяки ферментації у чанах із нержавіючої сталі. Саме це допомагає йому зберігати молодість. Я гадаю, ця якість та настрій передаються, коли бульбашки Proseccо граютьу вас всередині!

Італійські ігристі п’ються дуже легко. Prosecco має приємну солодкість, аромат квіткового букету, свіжість цитрусових – завдяки цьоому, як то кажуть люди, воно «краще заходить». Це – не складний, але доволі елегантний напій, що не коштує космічні суми. Я гадаю, саме  зрозумілий стиль Prosecco подобається багатьом людям. І я не є виключенням.»

Ну, що ж – ahora, amigos, чи то allora, ragazzi, читайте, аналізуйте, дегустуйте та обирайте розумно, з душею, задля задоволення. Всім шалених бульбашок та веселих свят!

Автор: Віка Макарова

Слідкуйте за новинами світу вина, спеціальнми пропозиціями та знижками на вино в Телеграм каналі: Просто про вино

10,338 total views,

Більше історій
У Києві відзначили кращі українські вина та міцний алкоголь на Wine&Spirits Awards