Винна карта українських вин – як її створити та на які вина слід звернути особливу увагу?

АвторСергій Клімов, власник Uwines Group, співвласник Like a Local’s, організатор фестивалів вина Kyiv Food and Wine Festival, автор книги про історію українського вина.

Тренд на українське вино невпинно зростає. У 2022 році багато виноробень змінили фокус на експорт. Українські вина вже п’ють в Японії, країнах Балтії, Британії, Польщі, Данії, а виробники продовжать нарощувати цей тренд в найближчі роки, що потенційно може призвести до обмеженої пропозиції певних вин в Україні. Мова йде більше про середні виноробні (15-80 тисяч пляшок) та преміальні лінійки великих виноробень.

В даній статті я поділюся з вами принципом підбору та пошуку вин, який я закладав при створенні винних барів Like a Local’s, шукаючи ті українські вина, які неможливо чи проблематично знайти в супермаркетах. Ці принципи допомогли Like a Local’s посилити тренд на українське вино, створивши унікальну винну карту вин, яку ресторатори, сомельє та наші гості ставили в приклад усім, хто не вірив в місцеві вина. Ці принципи допоможуть рестораторам та просто усім любителям вин, яким цікаво знаходити щось унікальне в українських винах. В матеріалі вказані лише ті виноробні, які можна придбати офіційно. Проте потенціал для тих, хто шукає цікаві вина в домашню колекцію набагто ширше.

1. Унікальність пропозиції.

Кому цікаво пити вино, яке можна знайти в найближчому супермаркеті? Відповідь очевидна – нікому. Для того аби ваша винна карта викликала інтерес у гостей і повертала їх знову і знову, щоб куштувати щось нове вам потрібно шукати нестандартні рішення. Найкраще працюють нові виноробні, малі виноробні, виноробні, які мають цікаву історію, нестандартні сорти винограду, а також виноробні з відомими або цікавими особистостями. Вино – це про вміння розповідати історії, при чому, як виноробом так і офіціантами. Шукайте ті виноробні, про яких цікаво розповідати, в кому ви бачите потенціал. Той, хто розповідає краще історії – продає більше.

2. Ексклюзив

Шукайте малі українські виноробні та домовляйтесь з ними на ексклюзив по певним позиціям. Мова йде скоріше про кілька сотень пляшок, рідше тисячі, але завжди краще мати ті вина, яких більше ніде не можливо буде знайти. Але не беріть будь-яке вино. Потрібно обирати найкраще по якості, найцікавіше по потенціалу витримки чи таке, про яке буе цікаво розповідати (наприклад, місцеві сорти вниограду, цікаві технології виробництва, якась інша особиста історія і т.д.).

3. Нестандартні сорти винограду.

В Україні є свої місцеві сорти (Сухолиманський білий, Тельті Курук, Цитронний Магарача, Загрей, Ярило, Бакатор, Королівська Леанка, Одеський чорний та інші) – це та супер сила, яка завжди приваблює іноземців. Українців також треба навчати, що не лише Шардоне і Каберне єдині зіркові гравці на виноробному ринку. Це ті фішки, яких немає у інших країн і наша перевага. Проте маємо і різні інші нестандартні для нашої країни сорти, які раніше йшли лише в купажі, але останні кілька років переосмислюються виноробами.

Білі сорти.
З цікавих сортів я б звернув увагу на Цитронний Магарача є у Graevo, Wine Idea. Сухолиманський білий є у Колоніст, Villa Tinta, Фурмушика. Тельті Курук у Shabo та Beykush. У Шато Чизай є чудовий витриманий білий Фурмінт. Тіморасо від Beykush, який має нову нащву Леріч. Альбаріньон від Beykush. Ркацителі робить Винний дім Гігінеішвілі та Shabo та інші. Соляріс та Йоханітер від Богдана Павлія.

Рожеві – тут без шансів, якщо в вашій карті немає Юпітеру від Fathers Wine.

Червоні сорти.
Із червоних беззаперечний лідер українського експорту Одеський чорний, який у всіх виходить дуже по різному, але треба продовжувати шукати свій стиль у Колоніста, Villa Tinta, Biologist, Slivino Village. Також варто звернути увагу на Цвайгельт від Сергія Стаховського та ФГ Терруар з Мукачево. Блауфранкіш (напівсухе) від Шато Чизай та інші.

4. Вина з цікавими купажами.

Купажі – це та сторінка, яку українські винороби лише відкривають, особливо, якщо говорити про малі виноробні. Українські винороби звикли до класичних вин, але зазвичай найцікавіше народжується в купажах. Нижче деякі рекомендації, але цікавих вин набагато більше.

Білі вина.
Беззаперечний лідер тут Beykush, який з самого початку працював з купажами унікальних для України сортів. Придивіться до білих Артанія, Яфе Нагар (купаж Шардоне – Рислінг). Піно блан/Сільванер від Biologist та інші.

Червоні вина.
Аліа Терра від ФГ Терруар – це купаж Цвайгельту, Каберне Совіньон та Мерло з вулканічних ґрунтів Закарпаття. З того ж регіону цікаве Cuvee від Шато Чизай, яке поєднує Мерло, Піно нуар та Каберне Совіньон. Ті ж самі Beykush мають топові Kara Kermen та Loca Deserta – апассіменто стайл з неймовірними сортами всередині, як Сапераві, Темпранільо та іншими. Насичене Saturday Dream від Axis Wine, Equilibrium від Дона Алехандро, Мерло/Сапераві із квеврі від Shabo, Мерло/Каберне Совіньон від Vinoman та багато інших.

5. Бурштинові вина

Моє захоплення – це саме бурштинові вина. Я скуштував більшість вин цього стилю, які зроблені в Україні, і вони завжди цікаві. Офіційно продаються далеко не у всіх, та якщо добре пошукати ви зможете знайти кілька цікавих пропозицій.

Звертаю вашу увагу на Бурштинове коло від Fathers Wine, Ркацителі з квеврі від Shabo, Арбіну від Beykush.

6. Пет-нати
Ще один новий тренд, який як у всі тренди залітає з неймовірною швидкість в Україну. Є певні законодавчі обмеження, які не дозволяють з’явитися пет-натам в більшій кількості, проте на ринку вже є з чого обирати.

Особлива рекомендація придивитися до Юпітеру у Fathers Wine, також є пет-нати у Фурмушики та Biologist.

7. Інші ігристі вина

В Україні є дуже круті ігристі. Ми робимо багато класичного ігристого (рідня шампанського), непогані акратофорні ігристі (рідня просекко).

Мій фаворит, який робить достойні ігристі – це Shabo. Там ви знайдете класику від 200-3000+ гривень. Придивіться на лінійку Classic та Grande Reserve. Зверніть увагу на Біссер від Колоністу, Grand Admiral від 46 Parallel. Хороші рожеві та червоні у Artwinery, при чому саме червоне ігристе – це те, що я вам рекомендую спробувати обов’язково.

По акратофорному методу я раджу придивитись до лінійки Sekt у Шато Чизай, обов’язково мати Мускатне від Shabo, адже це наша достойна відповідь Мартіні Асті та іншим.

В лютому вийде моя настільна гра про українське вино «Uwines Амбасадори», де у форматі інтерактивного винного курсу можна буде дізнатися про регіони, сорти винограду, історію українського виноробства та вина ще більш детально. А поки що ви можете допомогти мені покращити гру, пройшовши невелике опитування, яке займе 1 хвилину

 

4,870 total views,

Більше історій
Винный гид Киева с 13 по 19 ноября